Ортодонтія

Ортодонтія — це напрямок стоматології, який займається лікуванням дефектів зубів і щелепно-лицьового скелета. Через нерівності та порушення зубного ряду, ускладнюються гігієнічні процедури, збільшується ризик розвитку карієсу і пародонтиту. Крім того, подібні дефекти можуть стати причиною додаткового навантаження на щелепно-лицьові м’язи при жуванні, а це може сприяти розвитку головних болів, спазмів шиї та ін.

Нерівні зуби часто виглядають не дуже естетично і для деяких людей можуть стати причиною невпевненості в собі.На щастя, для сучасної стоматології немає практично нічого неможливого, і більшість подібних проблем легко вирішити.

Як проводиться ортодонтичне лікування?

За допомогою спеціальних ортодонтичних конструкцій змінюється положення зубів, при цьому нормалізується робота лицьових м’язів і розвиток щелепної кістки. Ці конструкції надають потрібний тиск на зуби та щелепи.
Різновид конструкції, як і тривалість її носіння, ортодонт визначає під час індивідуальної консультації для кожного пацієнта.

Ортодонтія Через нерівність зубів і порушень зубного ряду, зуби важко піддаються гігієнічним процедурам, більше наражаються на ризик раннього розвитку карієсу і пародонтиту, а також можуть викликати додаткові навантаження щелепно-лицьових м’язів при жуванні, що, у свою чергу, призводить до головного болю, синдрому скронево-нижньощелепного суглоба (СНЩС), болю в області шиї, плечового суглоба і спини. Нерівності зубів і порушення зубного ряду також можуть негативно позначатися на Вашому зовнішньому вигляді.Прикуси, при яких відзначається аномальне положення окремих зубів, деформації зубних дуг та їх аномальне співвідношення (зсув у сагітальному, вертикальному й трансверзальному напрямках), називають аномальними, або патологічними.

Встановлені брекети переміщують зуби в результаті дії сили і тиску на них. Є чотири основних елементи, які необхідні для того, щоб допомогти перемістити зуби. У випадку традиційних металевих брекетів використовуюються власне самі брекети (металеві замки), бонд (клеючий матеріал), дуга і еластичні лігатури. Зуби рухаються, коли дуга чинить тиск на брекети і зуби. Іноді використовують пружини та еластики, щоб надати більше сили в певному напрямку. Брекети тиснуть на зуби з постійною силою і протягом деякого часу зуби переміщуються у потрібне положення.

Під час того, коли брекети чинять тиск на зуби періодонтальна зв’язка розтягується з одного боку, і стискаєтся з іншого. Цей рух повинен бути повільним, в іншому випадку є ризик втрати зубів. Ось чому брекети носяться переважно два з половиною роки і корекції проводяться раз в три або чотири тижні.

  • За розміщенням ортодонтичних тримачів:
    1. Внутрішні (лінгвальні)[ — кріплення тримачів на внутрішніх сторонах зубів у внутрішній частині порожнини рота;
    2. Зовнішні (вестибулярні) — кріплення тримачів на зовнішніх сторонах зубів у присінку рота;
  • За матеріалом ортодонтичних тримачів:
    1. Металеві (нержавіюча сталь, сплав сталі з нікелем або титаном, титан, срібло, золото тощо);
    2. Полімерні (пластикові, керамічні, сапфірові тощо);
    3. Комбіновані;

Догляд за брекетами – запорука успішного лікування

Доглядати за брекетами з металу не дуже важко. Але це процес, що вимагає деякої посидючості та часу:

  • Регулярне чищення зубів – основний момент. Чистити зуби краще особливою ортодонтичною зубною щіткою, це дасть гарантію того, що ортодонтичний пристрій не буде випадково пошкоджений.
  • Тільки-от у простір між зубами і брекетами щітка не пролазить. Спеціально для такого випадку існує флос – зубна нитка, що має кінці підвищеної щільності

Пластинки дитячі

Дитячий вік – це найбільш підходящий і сприятливий період для виправлення неправильного прикусу і нерівно зростаючих зубів. Щелепа дитини ще формується, тканини м’які і виправити дефекти можна за короткий період, а також запобігти розвитку ситуації.

Щоб виправити незначні порушення прикусу, рекомендується застосовувати не брекети, а пластинки для вирівнювання зубного ряду. Особливо ефективно встановлювати їх у дитячому віці. Ці стоматологічні конструкції встановлюються віком до 12-15 років та відрізняються більш м’яким впливом
Ортодонтичні пластинки встановлюються при наступних проблемах:

  • Неправильний прикус у дітей, підлітків і іноді у дорослих, пластина здатна впливати на самі щелепні кістки і ставити їх у взаємно правильне положення, може гальмувати або сприяти зростанню щелепи, змінює саму форму щелепи;
  • Необхідність розширення неба;
  • Неправильне і нерівне становище зубів;
  • Профілактичне утримування зубів в потрібному, правильному положенні, наприклад, пластини завжди призначаються після ортодонтичного лікування брекет-системами, знімні пластини носять протягом декількох годин в день, щоб не дозволяти зубам повертатися в колишнє неправильне положення;

Різновиди пластинок для зубів

  • Незнімні. Ці пластинки кріпляться на зовнішній стороні зубів і виглядають як своєрідна система замочків. Через ці замочки пропускається металева дуга, яка коригується залежно від стану зубів. Такі платівки найбільше схожі на брекети і можуть коригувати прикус як дітей, так і дорослих.
  • Знімні пластинки дещо простіше, ніж попередня конструкція. Вони робляться з високоякісної пластмаси і кріпляться на металеві гачки. Найчастіше такі пластинки застосовуються для корекції прикусу дітей або підлітків. Іноді в конструкцію додають гвинти або додаткові пружини, якщо дефекти прикусу досить серйозні.Головна перевага знімних ортодонтичних конструкцій в тому, що їх можна регулярно знімати при необхідності. Однак використовувати їх можна тільки для корекції незначних порушень, а у дорослих вони взагалі неефективні.

Правила носіння та догляду за пластинками

  • Знімні пластини потрібно носити 21-22 години на добу, інакше лікування буде просуватися повільно і, відповідно, доведеться носити пластинки довше;
  • Не можна знімати пластинки на ніч, це зведе лікування до нуля;
  • Щодня потрібно чистити платівки зубною пастою або гелем;
  • Перед тим як надіти пластинку потрібно обробити її кип’яченою водою;
  • Для пластинки повинна бути спеціальна ємність для зберігання;